Ako pripraviť povrch pred maľovaním?
Povrch pred maľovaním treba očistiť od prachu a nečistôt. Ak sa chystáte maľovať surovú omietku alebo nesúrodý povrch, použite štandardný penetračný náter, ktorý zjednotí nasiakavosť povrchu. V prípade veľmi znečistenej steny (stena zožltnutá od nikotínu, prípadne fŕkance od kávy, čaju a pod.), treba stenu poriadne umyť mydlovou vodou s pridaním octu a takisto použiť penetračný náter.
Aká je výdatnosť farieb na stenu Wall Paint
Z jednej 2,5 L plechovky natriete cca. 27,5 m2 (so vzorkou 120ml cca. 1,3 m2) a v prepočte na litre to je 11 m2 z 1L. Výdatnosť je uvádzaná pre jeden náter. Odporúčame dva nátery, najmä ak je prechod medzi pôvodným a novým odtieňom výrazný. Výdatnosť sa môže líšiť aj v závislosti od stavu natieraného povrchu.
Mám si náter najprv vyskúšať?
Rozhodne áno. Hlavne ak idete premaľovávať poškodené či mastné alebo inak nesúrodé povrchy. Odporúčame vyskúšať náter najprv na menšej ploche, aby ste zistili, že nedochádza k nejakej neželanej reakcii s predchádzajúcimi nátermi.
Ako si vyberiem ten správny odtieň?
Určite odporúčame návštevu predajne, kde si jednotlivé odtiene môžete pozrieť naživo. Navyše si môžete najprv zakúpiť malú vzorku a vyskúšať si ju priamo u vás doma.
Môžem si niekde odtiene naplánovať?
Áno, pripravili sme pre vás jednoduché plánovacie štúdio, kde sa môžete s odtieňmi hrať a skúšať rôzne kombinácie.
Mám maľovať štetcom alebo valčekom?
My používame originál štetec na steny od Annie Sloan. Dostane sa do všetkých nerovností omietky, náter býva rovnomernejší, menej sa narobíte a minie sa aj menej farby. Farbu nanášajte "X-metódou" (šikmo dolu zľava doprava a potom šikmo dolu zprava doľava). Nesnažte sa farbu rozotrieť úplne do stratena a farbou nešetrite. Hladšie typy omietky namaľujete aj valčekom.
Treba farbu pred použitím riediť?
Nie je to nutné. Farba je v plechovke pripravená priamo na použitie, treba ju len poriadne premiešať. Ak by ste ju zriedili, stratí sa krycia schopnosť a odtieň sa môže zosvetliť (viditeľné najmä pri tmavších odtieňoch).
Ako dlho náter schne?
Náter je suchý cca. po 1,5 hodine, ak vás ale čas úplne netlačí, nechajte to schnúť aj dlhšie. Avšak pozor, prvé dva týždne sa k nemu treba správať trocha opatrnejšie, pretože ešte prebieha zrenie a tvrdnutie.
Kedy môžem stenu už umývať?
Náter dosiahne plnú odolnosť cca. po jednom týždni. Potom ju už môžete v prípade potreby umyť.
Čo môžem používať na umývanie steny?
Odporúčame použiť len teplú vodu s prídavkom neagresívneho saponátu (napr. jar). Ťažká chémia by náter predsa len mohla poškodiť.
Kedy môžem dať druhú vrstvu?
Prvý náter je suchý cca. po 1,5 hodine, záleží však aj na okolitej teplote, vlhkosti a natieranom povrchu. Určite nič nepokazíte, keď počkáte trocha dlhšie.
Ako poumývať náradie po práci?
S farbou na náradí si poradí teplá voda s pridaním saponátu. Všetko umyte bezprostredne po maľovaní.
Je Wall Paint vhodná aj do starého domu s problematickou vlhkosťou?
Pre takýto typ steny odporúčame radšej siahnuť po priedušnej alternatíve, použite Chalk Paint kriedovú farbu od Annie Sloan. Tento náter však na záver nie je umývateľný.
Môžem jednotívé odtiene Wall Paint vzájomne miešať?
Áno. Ak si napríklad chcete niektorý z odtieňov zosvetliť, môžete si pomôcť niektorým z bielych odtieňov Wall Paint. Pomer si vážte a zapíšte, aby ste ho opätovne vedeli opäť namiešať.
Môžem farbu použť aj na maľovanie nábytku?
Wall Paint je navrhnutá tak, aby korešpondovala a ladila s paletou odtieňov Chalk Paint™ kriedových farieb. Nemá však takú dokonalú priľnavosť na hladké povrchy. Preto pri maľovaní nábytku radšej siahnite po Chalk Paint™ farbe, ktorá má oproti Wall Paint oveľa lepšiu priľnavosť.
Ako uskladniť nespotrebovanú farbu?
Na plechovke dobre poutierajte zvyšky farby okolo vrchnáka a pod vrchnák vložte potravinovú fóliu. Zabráni vniknutiu vzduchu do plechovky a jej vysušeniu. Skladujte ju pri bežnej izbovej teplote, nenechávajte ju na priamom slnku a nenechajte ju zmrznúť. Ak bude v plechovke už menej farby, prelejte si ju do väčšieho zaváraninového pohára, označte a dobre uzatvorte. Vydrží tak aj rok, či dva.